Jestřábi pokračují ve vítězném tažení, tři body vezou tentokrát z Brna

HC Kometa BrnoLHK Jestřábi Prostějov

39.kolo, sobota 26.1.2008

HC Kometa Brno - LHK Jestřábi Prostějov

2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Barus (Klimt, David), 60. Černý (Zubíček, Mikel) - 17. Duba (Mikšovský, Opatovský), 57. Pšurný (Vymazal, Vrba), 60. Opatovský (Duba, Pšurný). Rozhodčí: Hribík - R. Hejduk, Klein. Vyloučení: 9:11. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5724. Střely na branku: 30:36. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.
HC Kometa Brno: Jarina - Zubíček, Mikel, Čech, David, Morava, Houdek, Malena, Fojtík - Vostřák, Lipina, Dlouhý - Černý, Barus, Klimt - Sojčík, Moskal, Staněk - Vondráček, Zábranský, Becker.
LHK Jestřábi Prostějov: Štůrala - Procházka, Hlavatý, Balčík, Chovan, Kumstát, Bartoň - Pavelek, Piecha, Kotásek, Vymazal, Pšurný R., Vrba, Opatovský, Mikšovský, Duba, Nakládal.
Napínavý souboj byl k vidění v brněnské hale Rondo, kde byl konečný výsledek dlouho na vážkách. Kometa vedla od 10. minuty zásluhou trefy Miroslava Baruse. Jestřábům se však ještě před koncem úvodní části podařilo stav srovnat zásluhou Lukáše Duby. Celou druhou a valnou část třetí třetiny se sice šance rodily na obou stranách, ale všechny zůstaly nevyužity. Když už se hráčům začaly vkrádat do mysli myšenky na prodloužení, podařilo se v 57. minutě strhnout vedení na stranu hostů Romanu Pšurnému. Velice rušná byla také 60. minuta, v níž nejprve hosté z Hané odskočili na rozdíl dvou branek díky Martinu Opatovskému, jenž využil otevřené obrany Komety. O 22 vteřin později však ještě vdechnul Kometě naději svým gólem Michal Černý při domácí power-play. Jestřábům se však výsledek již podařilo ubránit a tři body tak bere hanácký tým.

Úvod utkání byl svižný a dá se říci, že vysoké tempo zápasu vydrželo po celou dobu (byť hokejových momentů místy bylo poskrovnu). Oba týmy si vyzkoušely přesilovou hru (po faulech Vymazala a Maleny), obrany však odolávaly až do desáté minuty. V té dostalo Brno druhou početní výhodu a tu již proměnilo ve vedoucí branku. David od modré našel přesně hůl Klimta, ten okamžitě poslal puk mezi kruhy a najetý Barus z voleje propálil Štůralu - 1:0. Parádně sehraná kombinace byla pohříchu jednou z mála v této třetině. Ihned po úvodní brance byl vyloučen Duba a Kometa mohla soupeře dorazit, to se však nepovedlo. Ba naopak - v minutě šestnácté se dokázali v početní výhodě prosadit hosté. Do návratu Klimta zbývalo 20 vteřin, když se modrobílým natřikrát nepodařilo vyhodit a trest přišel vzápětí z hole Duby - 1:1. Poslední přesilovku v této části hry nařídil dnes velice nepřesný sudí Hribík za zákrok právě Duby, Brno ji však nevyužilo. Siréna uťala poprvé utkání za vyrovnaného stavu 1:1.

Druhou část začala Kometa zkrácenou přesilovkou, tu však nevyužila. Pár minut nato poslal Štůrala za brankou puk smolně nad plexisklo a byl potrestán za zdržování hry. Ani další výhodu však domácí v branku nepřetavili. V obrovské šanci se zjevili Lipina a Vostřák, nedokázali však důrazně zakončit. Odražený puk poslal na branku Vondráček, odkrytou klec ani on netrefil. Tempo utkání bylo vysoké, pokud se hrálo, čemuž se ovšem často snažil zamezit hlavní sudí. Trestů tak bylo opravdu požehnaně, ani jeden z týmů se však ve druhé třetině gólově neprosadil. Nejblíže k tomu měl i podruhé Vondráček, jeho pokus však těsně minul tyč i překvapeného Petra Lipinu, který jej již nestihl usměrnit do sítě. Další šanci Komety neproměnil Dlouhý.

Prostějov měl k brance nejblíže v přesilovce pět na tři, v té ovšem zářil bezchybný Jarina. Nepustil za svá záda pokus Kotáska ani dorážku Piechy. Když třináct vteřin před sirénou skončil několikrát tečovaný a odražený pokus Baruse na tyčce, bylo jasné, že se skóre v prostřední části nezmění.

Poslední část zápasu začala - jak jinak - vyloučením. Hlavatého háček však opět zůstal nepotrestán, byť domácí v přesilovce pálili celkem často. Uspět zkoušel Vostřák, po něm Lipina, od modré pak Čech a David, pokud však něco prošlo až k brance, byl na místě jistý Štůrala. Na druhé straně kluziště ostře střílel Kumstát a donutil Jarinu k bleskovému přesunu, chvíli poté ujel Roman Pšurný a jen těsně minul. Vzápětí z protiútoku také jen těsně vedle střílel Lipina. Utkání gradovalo, bylo zřejmé, že kdo dá branku, bude se nakonec radovat z bodů.

Nakonec se to podařilo hostujícímu týmu. Domácí laxně zahráli triviální obrannou situaci, na několik pokusů nedokázali puk odehrát. Ze skrumáže těl jej vydoloval Opatovský a po jeho přiťuknutí pálil do poloodkryté klece Roman Pšurný - 1:2! Veškerý pokus o nápor pak uťal dalším hvizdem hlavní sudí, když vyloučil minutu a půl před koncem Mikela za krosček. V oslabení Kometa dvakrát zahrozila, aby nakonec inkasovala. Po dalším nedůrazně zahraném souboji přidal třetí branku Opatovský. Ani to Kometu nezlomilo, odhodlala se ke hře v šesti, z té však rezultoval jen jediný gól - dorážkou v pádu skóroval Černý. Více se již modrobílým nepovedlo.

Utkání tak nakonec skončilo poměrně překvapivou výhrou hostujících Jestřábů v poměru 3:2. Domácím se nepodařilo soupeře přehrát, Prostějov díky nezměrné bojovnosti a výtečné fyzické kondici odolával všem atakům a těsně před koncem udeřil. Veškeré snahy o zvrat pak uťalo vyloučení a třetí branka. Jestřábi tak letos ve čtyřech utkáních na ledě soupeřů neztratili ještě ani bod, naopak Kometa ve čtvrtém zápase pod koučem Kýhosem poprvé klopýtla.

Ohlasy trenérů

Vladimír Petrovka (HC Kometa Group):
Nemůžemem být spokojeni s hrou mužstva. Hlavně v té první třetině jsme měli velké problémy. Chtěli jsme hrát agresivně, u nich ve třetině. To se nám ovšem nedařilo. Stále nás tlačí přesilovky. Závěr už byl hodně nešťastný. Udělali jsme hodně individuálních chyb, to se takovému mužstvu nesmí stát.

Martin Janeček (HK Jestřáby Prostějov):
Bylo to pro nás další klíčové utkání. Veděli jsme, že to bude těžké. Chtěl bych poděkovat všem hráčům až do posledního náhradníka. V první třetině to bylo dost urputné a ubránili jsme to jen díky obrovské bojovnosti. Druhá třetina byla taková mezihra, kde se spíše čekalo na tu třetí. Tam to bylo o nervech, o štěstí a my jsme byli ti šťastnější. Hráli jsme napolno až do konce a jsme šťastní, že máme tři body.