lhk Jestřábi Prostějov
vízěz 2. ligy 2013/2014
S Lukášem Majerem o trénování nejmladších Jestřábů

S Lukášem Majerem o trénování nejmladších Jestřábů

Mladý a ambiciózní trenér prostějovské hokejové mládeže si s námi popovídal o tom, co se v uplynulém ročníku odehrálo v jeho kategorii začínajících hokejistů a také nastínil, čeho by se svými spolupracovníky chtěl dosáhnout v sezoně následující.
V uplynulé sezoně jste u Jestřábů působil jako trenér 2. třídy, považujete ji ze své pozice jako úspěšnou?
Úspěšná určitě byla, to bez debat. Podařilo se nám s ročníkem 2004/2005 odehrát sedm kvalitních turnajů, což je na tuto kategorii úctihodné číslo. Postupem času jsme se vyrovnávali s kluby, které mají základnu v ročníku 40 dětí, zatímco my 10. A to už není o náhodě, naopak to značí naši tvrdou práci. 6 hodin týdně na ledě, 3 hodiny týdně suchý trénink, do toho hry, televize, soutěže. Razíme cestu komplexního rozvoje kluků, rodičům děti pomáháme vychovávat, trávíme s nimi spoustu času mimo led a pak se to odráží přirozeně v tom hlavním – trénincích a zápasech. Najednou se nám stávalo, že když se přijelo na turnaj, už si nás organizátoři, soupeři, i ostatní trenéři více vážili. To je pro nás obrovský posun vpřed, v dalších sezónách budeme chtít značku LHK Jestřábi Prostějov v minihokeji ještě více dostat do podvědomí celé republiky! Vedle 2. a 3.třídy jsme zabudovali do našeho programu další hráče z 1.třídy či mateřské školky, ty počty kluků nejsou oslnivé, ale odpovídá to tomu, co se tady dělalo tři, čtyři roky zpátky pro nábor.

„Najednou se nám stávalo, že si nás soupeři na turnajích začali více vážit… To je pro nás obrovský posun vpřed, v dalších sezónách budeme chtít značku LHK Jestřábi Prostějov v minihokeji ještě více dostat do podvědomí celé republiky! “

Na turnajích Vám pomáhali i další členové realizačního týmu, jak fungovala spolupráce?
Předem musím říci, že se nejednalo až tolik o turnaje, nýbrž hlavně tréninky. Víte, sezóna byla pro mne o to těžší, že hokej dělám ještě na dalších dvou frontách. V listopadu se přesunul trenér Petr Marák k jiné kategorii a pokud chcete mít efektivní trénink, nemůžete být na ledě sám. Proto bych chtěl touto cestou poděkovat členům z řad rodičů, kdy ruku k dílu přiložili dobrovolně Pavel Dohnal, Pavel Černý a Petr Ejem, který navíc pomáhal jak na ledě, tak z velké části i mimo led. Nesmím zapomenout také na kapitána staršího dorostu Jindřicha Krčka a z A-týmu Lukáše Dubu. Díky těmto lidem se podařilo situaci vyřešit a patří jim obrovský dík. V neposlední řadě bych pak chtěl vyzdvihnout trenéra brankářů Jiřího Mlčocha a trenérku bruslení paní Moniku Tanečkovou, která nám každý týden vedla jeden trénink a bruslařské dovednosti kluků šli rapidně nahoru.

Co by se mohlo pro následující sezony v těchto nejmenších kategoriích ještě zlepšit?
Jednoznačně časy tréninků. Tato kategorie musí mít tréninky v pozdních odpoledních hodinách. Mnoho rodičů není časově flexibilních a prvňáček nám sám na trénink nepřijde. S panem Tomigou se tento problém snažíme vyřešit a věřím, že úspěšně. V uplynulé sezóně jsme začali dělat náborové akce. Byli jsme ve školách, na zápasech A-týmu se hrály exhibice, děti jsme představovali veřejnosti, rozdávaly se letáčky. Od příští sezóny bych chtěl tyto akce provádět intenzivněji a efektivněji. Máme v plánu velkou průlomovou akci na začátku sezóny. Věřím, že dostaneme možnost to pro prostějovský hokej uskutečnit.

Po sportovní stránce, přicházím s něčím novým neustále. Tréninky měníme, sledujeme videa, čerpáme z kanadských a amerických materiálů. Chceme, aby to měli děti co nejpestřejší, proto od příští sezóny mám rozjednané akce, které nás zase posunou o velký kus dál.

Na suchu se nám díky skvělé spolupráci s oddílem krasobruslení podařilo navštěvovat tělocvičnu na ZS, kde jsme pilovali obratnost a rychlost. Od další sezóny bych do toho chtěl zapojit více gymnastiky a protahování. Třešničkou všeho by měla být výuka angličtiny!

Jste již s vedením klubu domluven ohledně příštího ročníku?
Předběžně jsme na něčem byli domluvení, teď jsou ještě nějaké změny, čeká se, co bude s A-týmem. Věřím, že pan Tomiga zná naší koncepční práci, kterou tady budujeme, vidí obrovský posun hráčů směrem dopředu a v další sezóně mi dá opět důvěru.

„Když nám občas přišel někdo pomoci na led, příště už se mu moc nechtělo… Lidí, co pracují s nejmenšími dětmi, si musíme nesmírně vážit! “

Jaké máte se svou kategorií nejbližší plány?
Jak již jsem avizoval, čekáme, co bude s A-týmem a od toho se bude odvíjet i začátek letní přípravy. Předběžně jsme domluvení na období 13.-15.května. Osobně bych chtěl začít určitě již v pondělí 13. května.

Byl jste oceněn v anketě Sportovec města Prostějova jako nejlepší mládežnický trenér, dodalo Vám to ještě větší chuť koučovat?
Samozřejmě, takové ocenění potěší. Po roce práce se dostat na podium vedle Kvitové, Berdycha a dalších předních sportovců města Prostějova, to vás zahřeje. Ovšem nejde dělat hokej pro individuální sošky. Mým hnacím motorem je touha se zlepšovat, dělat věci do maxima, detailně rozpracovat každý trénink, každé cvičení. Vidět kluky, jak přenáší naučené věci z tréninku do zápasů, jak najednou nad hokejem m přemýšlí a mají z něj radost, to je ta nejsladší odměna!

Baví Vás více práce s dětmi mimo zápasy, nebo koučovat tým na turnajích?
Tohle nejde vůbec srovnávat. Práce s dětmi potřebuje všestrannost, musíte si s nimi poradit ve všech situacích a hlavně, není určená každému. Zmínil jsem Lukáše Dubu, že mi chodil pomáhat. Lukáš hrál extraligu, je to parádní hokejista, ale na trénink dětí, třeba jen šesti, si musel taky chvíli zvyknout. Nemyslím to vůbec špatně, ale každý kdo si to někdy zkusil, už pak na led vícekrát jít nechtěl. Tím chci říci, že lidí, co pracují s nejmenšími dětmi, si musíme obrovsky vážit.

Trénování dětí není pouze led a zápas. Děti se nám často svěřují s věcmi ze školy, z osobního života. I když je jim třeba šest let, také mají své tajnosti, dojmy. Rodiče se v některých případech zeptají na známky a dál je to nezajímá. To je špatně. I dítě se chce svěřit a trenér je občas ten, kdo o nic ví více jak jejich rodiče. Naštěstí tyto případy jsou u nás v týmu minimální. (úsměv). Plníme roli psychologa, učitele, trenéra a takového kamaráda zároveň. Kdo si to nezkusil, řekne si co ten Majer tady mele, ale tak to prostě je.

Byl jste na mnoha turnajích, zdá se mi, že někteří trenéři podřizují všechno výsledkům, a zápasy očividně koučují jako u mužů. Je to tak?
Před rokem bych Vás asi opravil a řekl, že v této kategorii se nejedná o koučování zápasů, ale jak jsem mohl poznat, z velké části to tak je. Potkal jsem se tím, že trenéři v kategorii U8 nechali nejlepší hráče na tribuně „se šetřit“, stahují hru od druhé třetiny na dvě lajny, nebo dokonce točí 5 hráčů. Já preferuji takový výukový koučing. S dětmi musíte neustále komunikovat, opravovat je, nebát se zařvat, na druhou stranu hlavně chválit. Razím metodu cukr, bič. V hokeji totiž nejde na střídačce s 12 hráči mluvit jako v kostele. Stále se musí něco dít a pořád v tom musí být nádech radosti z hokeje. Kluci musí cítit, že jste na střídačce s nimi a hokej vás baví stejně jako je. Že táhnete všichni za jeden provaz. Potom se vyhnete nějakému stahování hráčů, jak jsem zmínil výše a jste všichni spokojeni.

„Razím metodu cukr, bič. V hokeji totiž nejde na střídačce s 12 hráči mluvit jako v kostele. Stále se musí něco dít a pořád v tom musí být nádech radosti z hokeje.“

Máte v budoucnu ambice stát se profesionálním trenérem - myšleno na plný úvazek?
Hokejem žiju. Stále jej aktivně hraji, ale pohybuji se i novinářských kruzích, takže jej poznávám ze všech stran. Je to můj cíl, trénovat profesionálně, ale mám to rozjeté na více frontách, uvidíme, která z těch tří třešniček bude nakonec nejsladší.(úsměv).

Vloni jste se pustil i do pořadatelství domácích hokejových turnajů, mohou se na ně fanoušci těšit i v příští sezoně?
Pokud dostanu možnost, tak určitě. V loni to byl pouze jeden turnaj na Mikuláše, který měl mimo jiné parádní ohlas. Příští sezónu bych chtěl vedle tohoto, druhého ročníku, uspořádat další dva, tři jednorázové turnaje. Na domácím turnaji se dá vytěžit strašně moc. Děti mají o zápasy a herní praxi navíc, uděláte reklamu klubu, o turnaji se mluví na internetu i v novinách, a je vidět že se to s mládeží v tom klubu asi dělá dobře. Podle toho jak vše dopadne, mám v plánu ještě jedno překvapení, ale víc nechci prozrazovat.

Sdílej stránku!


Aktuality

12.3.2019

Vstupenky Vsetín

Informace ke vstupenkám na poslední utkání čtvrtfinále na Vsetíně. Vstupenky do sektoru hostů jsou beznadějně vyprodané a o dostupnosti lístků na místě nemáme informace. Kdo by to i tak chtěl vyzkoušet, musí počítat s variantou, že lístky nekoupí. Děkujeme za pochopení

8.3.2019

Předprodej na 6. utkání

Předprodej vstupenek na nedělní šesté utkání čtvrtfinále se uskuteční v:

SOBOTU 9.3 OD 15:00 DO 18:00.

V den utkání pokladny otevřou v 15:30 a zimní stadion v 16:00.

6.3.2019

Dnes pokladny od 16:30

Informace k prodeji vstupenek na středeční utkání se Vsetínem. Pokladny se otevřou v 16:30 a zimní stadion v 17:00.

27.2.2019

Informace o prodeji vstupenek

Před úterním utkáním play-off se Vsetínem budou pokladny zimního stadionu otevřeny od 15:00. Začátek utkání je v 18:00.

Cena vstupenky - 150,- Kč

Z důvodu předpokládaného velkého zájmu o utkání play-off a zrušení online prodeje vstupenek, žádáme diváky, aby využili brzkého otevření pokladen a předešli dlouhým frontám na v den utkání. Děkujeme.


ARCHIV AKTUALIT

Góly

Asistence

Marek

Račuk

42 asistencí

Body

Zápasy

Radek

Prokeš

56 zápasů

Úspěšnost

Jakub

Neužil

92,83% úspěšnost