lhk Jestřábi Prostějov
vízěz 2. ligy 2013/2014
První stanoviště Tour de Prostějov: Zámek Prostějov

První stanoviště Tour de Prostějov: Zámek Prostějov

Představujeme Vám první stanoviště naší soutěže Tour de Prostějov, a tím je renesanční zámek, který je součástí historického jádra Prostějova. Najdete jej při západním okraji Smetanových sadů. Zámek je jednopatrový, čtyřkřídlý s nevelkým obdélníkovým nádvořím. „Nádvoří“ je volně přístupné. Dnes je zámek v majetku města Prostějova. Ve východním křídle zámku je umístěno Regionální informační centrum, kde si budete vyzvedávat jestřábí pasy během celé soutěže Tour de Prostějov.

Při návštěvě zámku určitě nepřehlédnete vstupní portál, který patří mezi nejkrásnější na Moravě. Je to architektonický skvost s mužskou a ženskou postavou po stranách. Postavy představují Vratislava z Pernštejna a jeho španělskou ženu Marii Manriquez da Lara.

Prostějovský zámek byl postaven v letech 1522 - 1526 Janem z Pernštejna, jemuž se přezdívalo Bohatý. Prostějov si zvolil jako jedno ze svých sídel. Zpočátku měl zámek charakter pevnosti, neboť byl součástí městských hradeb, které byly pro tento účel z části odkoupeny a proraženy.

První přestavba zámku proběhla v letech 1568 - 1572, kdy jej dal přebudovat další z rodu Pernštejnů Vratislav, který byl nejvyšším kancléřem Království českého. V těchto letech byly vybudovány renesanční arkády a upraven vstupní portál.

Na přelomu 16. a 17. století se panství stalo majetkem mocného rodu Lichtenštejnů, kterým patřila skoro celá Morava. Následkům třicetileté války se nevyhnulo ani město se zámkem, protože Švédové nechali zámek v roce 1643 vypálit a po tomto zásahu byly provedeny pouze nejnutnější opravy. Zámek byl později provizorně opraven, ale již nikdy poté nebyl využíván jako panské sídlo.

V 18. století zámek fungoval jako textilní manufaktura a byla zde plánována výstavba pivovaru. Po tomto období úpadku zámku nastalo šťastnější období, protože jej koupila rodina Chmelařových a s nimi se do zámku vrátil kulturní život.

V 19. století zámek koupil Úvěrní spolek Záložna a zastavárna Prostějov, který budovu zámku opravil a dal provést další architektonické úpravy. V této době vznikla tolik obdivovaná sgrafita Jano Köhlera na fasádě zámku, stejně jako sluneční hodiny.

Od roku 1948, kdy spolek zanikl, se na budově zámku, mimo opravy fasády, neodehrály žádné významnější rekonstrukce. Později se majitelem zámku stalo město Prostějov, které zde umístilo Regionální informační centrum a výstavní sály.

Regionální informační centrum, Pernštýnské nám. 176/8, 796 01 Prostějov

Sdílej stránku!


Aktuality

8.12.2018

Změny v kádru

Do dnešního utkání v Benátkách bohužel nenastoupí Jan Starý a Lukáš Žálčík, kteří bojují s virovým onemocněním. Díky tomu odehraje své první utkání v Chance lize nadějný 19-letý útočník Zlína Sebastian Fajkus.

1.12.2018

Změny v kádru

Dušan Žovinec se vrací po krátké anabázi ve Frýdku do Prostějova formou hostování do konce sezony. Dalším hráčem, který nově oblékne dres Jestřábů je Vojtěch Dobiáš. Tento mladý útočník bude v Prostějově na střídavé starty ze Zlína. Zároveň s příchodem Dušana Žovince Jestřáby opouští Michael Foltýn. Děkujeme za odvedené služby a přejeme ať se mu v novém působišti daří.

30.11.2018

Ztracená permanentka

Na posledním utkání se v našem kotli našla permanentka. Kdo tu svoji postrádá, prosím ozvěte se na tel. kontakt 774840484 nebo se pro ni stavte v kotli během domácího utkání s Porubou.

9.11.2018

Všechno nejlepší Kubo!

Jakub "Kubánec" Neužil dnes slaví 24 narozeniny. Za celý klub LHK Jestřábi Prostějov přejeme hodně štěstí, zdraví a ať si tě najde každý puk, který poletí na bránu!


ARCHIV AKTUALIT

Góly

Asistence

Marek

Račuk

27 asistencí

Body

Zápasy

Lukáš

Luňák

34 zápasů

Úspěšnost

Jakub

Neužil

90,95% úspěšnost