lhk Jestřábi Prostějov
vízěz 2. ligy 2013/2014
Metoda transpersonálního koučování

Metoda transpersonálního koučování

Bestseller uznávaného britského poradce a jednoho z nejvyhledávanějších evropských koučů objasňuje přínos koučování pro uvolňování lidského potenciálu a zvyšování individuální výkonnosti. Nové vydání obsahuje navíc kapitoly věnované "pokročilému" stupni koučování vycházejícímu z emocionální a duchovní inteligence a nástrojů transpersonální psychologie - styčným bodům mezi koučováním a vedením lidí.

Koučování se dnes stává stále významnějším, účinnějším nástrojem vedení lidí. Stalo se uznávanou, nepřehlédnutelnou profesí. Manažeři si začínají uvědomovat, že koučování jim umožňuje se podívat na problémy jinak, než byli dosud zvyklí, že při něm mohou objevovat nové příležitosti a nová řešení problémů. Není zdaleka jen nástrojem, který mohou manažeři využívat pro plánování, delegování nebo řešení problémů. Vyžaduje zcela jiný, pozitivnější přístup k lidem. Chceme-li koučovat, musíme potlačit nedůvěru ve schopnosti druhých lidí, opustit staré postupy a osvobodit se od zažitých způsobů myšlení.

Obr. Ivan Hlinka je historicky považován za nejlepšího trenéra české reprezentace

Metoda transpersonálního koučování nabízí srozumitelný a snadno použitelný návod, jak si osvojit umění správně koučovat. Objasňuje proces, postupy a praxi koučování a jeho přínos pro uvolňování lidského potenciálu a zvyšování individuální výkonnosti. Zdůvodňuje, že spíše než dávat příkazy, je třeba klást otevřené otázky a přenechat řešení na hráče.

Pokud trenéři neustále využívají slovních pokynů, stávají se hlavními herci v divadle koučování a tím se podílí na potlačení nebo dokonce zabití aktivní účasti hráčů na tréninkovém procesu. Naopak, při zapojení hráčů, je trenér nutí, aby mysleli. Když byla hráčům nabídnuta příležitost k vlastnímu generování informací, došlo k zapamatování až 65% informací, pokud byly předávány jenom pokyny, hráči si zapamatovali jenom 19% informací. To je důvod, proč by se měli hokejoví hráči aktivně podílet na tréninku a procesu učení. „Hráči upřednostňují stimuly před pokyny,“ říká Johann Wolfgang von Goethe, který se dlouhodobě věnoval zařazení kreativity do tréninkového procesu jako jedné z nejdůležitějších duševních schopností lidské bytosti. Je potřeba rozvíjet hráčkou fantazii a kreativitu, a ne ji brzdit rigidními pokyny, proto musí trenér ovládat dovednost kladení otevřených otázek, které rozvoj kreativity podporují. Díky inteligentním otázkám si hráči uvědomí problémy, které si nikdy předtím nevšimli. Hráči mají myslet, zkoumat, rozhodovat a hodnotit, dokud nenajdou řešení problémů předložených trenérem. „Říci pokyn znamená popřít nebo vyvrátit inteligenci druhého člověka, požádat naopak znamená ji ocenit. Otázky vytvářejí povědomí, ale také odpovědnost,“ říká Whitmore. Tím dochází ke kultivaci osobnosti daných lidí. Trenéři se tak vzdají nutnosti vše ovládat a přenesou kontrolu na samotné hráče.

Obr. Marian Jelínek – bývalý trenér Jaromíra Jágra, je považován za novodobého lídra osobního rozvoje

Vyšší transpersonální koučování umožňuje zpřístupnit oblast lidského nadvědomí, tedy zdroj našeho potenciálu, radosti, aspirací, tvořivosti a vrcholných prožitků. Koučování pomáhá lidem nalézat cestu spolupráce (namísto soupeření), upevňování důvěry (namísto obav a strachu), navazování nových vztahů (namísto izolace). Sir John Whitmore – vyhledávaný britský poradce a pedagog – zahájil svou kariéru jako profesionální automobilový závodník a v šedesátých letech minulého století dosáhl mnoha úspěchů jako člen automobilové stáje Ford, kdy se zúčastnil rovněž proslulého automobilového závodu v Le Mans.

Obr. Jirka Vykoukal – nynější trenér Jestřábů Prostějov

Po několika letech podnikání ve Velké Británii, Švýcarsku a USA založil se svým společníkem Timothym Gallweyem firmu Inner Game Ltd., která významně obohatila nové přístupy vedení lidí ve sportu i v manažerském výcviku. V současné době řídí poradenskou firmu Performance Consultants International. Za svůj mimořádný přínos ke koučování mu bylo společností International of Coach Federation uděleno ocenění the President´s Award. Je autorem pěti knih, z nichž nejúspěšnější Coaching For Performance byla přeložena do více než 20 světových jazyků a prodalo se jí přes 500 tisíc výtisků.

Zdroj: Foto iSport.cz, Archiv deníku Sport

Sdílej stránku!


Aktuality

4.6.2019

Jestřáby opouští Jan Starý

Jestřábi se rozloučili s Janem Starým, kterému nenabídli novou smlouvu. "Starda" do Prostějova přišel před sezonou 2017/2018 a rychle se zařadil mezi nejvýraznější hráče týmu. S Jestřábem na prsou odehrál 92 utkání, ve kterých nastřílel 29 branek a na dalších 31 nahrál. Honzovi děkujeme za jeho odvedenou práci a přejeme mu i jeho rodině pevné zdraví a ať se vám daří. Díky Stardo!

20.5.2019

Mikliš odchází do Znojma

Ondřej Mikliš působil v Prostějově od předminulé sezony a od začátku se zařadil mezi šestici obránců, na kterou trenéři spoléhali. V Prostějově odehrál 99 utkání, ve kterých vstřelil 6 branek a k nim přidal 20 asistencí. Za celý klub mu přejeme, ať se mu v novém působišti daří!

12.3.2019

Vstupenky Vsetín

Informace ke vstupenkám na poslední utkání čtvrtfinále na Vsetíně. Vstupenky do sektoru hostů jsou beznadějně vyprodané a o dostupnosti lístků na místě nemáme informace. Kdo by to i tak chtěl vyzkoušet, musí počítat s variantou, že lístky nekoupí. Děkujeme za pochopení

8.3.2019

Předprodej na 6. utkání

Předprodej vstupenek na nedělní šesté utkání čtvrtfinále se uskuteční v:

SOBOTU 9.3 OD 15:00 DO 18:00.

V den utkání pokladny otevřou v 15:30 a zimní stadion v 16:00.


ARCHIV AKTUALIT
Další články
Jestřábi lovili v extralize!

14.06.2019 | Redakce

Jestřábi lovili v extralize!

Góly

Asistence

Marek

Račuk

42 asistencí

Body

Zápasy

Radek

Prokeš

56 zápasů

Úspěšnost

Jakub

Neužil

92,83% úspěšnost