lhk Jestřábi Prostějov
vízěz 2. ligy 2013/2014
Hokejová terminologie pro začátečníky i pokročilé. Víte, co znamená Trma-Vrma, Backchecking nebo Beer league?

Hokejová terminologie pro začátečníky i pokročilé. Víte, co znamená Trma-Vrma, Backchecking nebo Beer league?

Hokejová terminologie je hokejovým fanouškům celkem známá. Co znamená ofsajd, zakázané uvolnění, krosček atd. ví asi každý, ale víte co je trma-vrma, popelka, plameňák a další? Začneme převzatými výrazy z angličtiny, které můžeme velmi často slýchat v televizních přenosech.

Trma-Vrma

Toto spojení, jak někteří z vás poznali, není převzato z anglického jazyka. Naši sousedé ze Slovenska ho však používají velmi často. Trma-Vrma znamená přetlak hráčů před brankářem, kdy nikdo neví, kde je puk a všichni ho nezávisle na sobě hledají.

Backchecking (Bekčeking)

Bruslení se soupeřem přes střední a obranné pásmo se snahou zastavit útok.

Forechecking (Forčeking)

Aktivní obrana s hráči vysunutými vpřed. Napadání protihráče v jeho vlastní polovině se snahou získat puk.

Golfový úder (Golfák)

Vystřelení puku s rozpřahem hokejky způsobem, že při uchopení hole jsou ruce několik centimetrů od sebe.

Body check (Bodyček)

Náraz tělem do těla najíždějícího soupeře s pukem. V Česku byl králem těchto obranných zákroků prostějovský odchovanec Oldřich Machač a jistě si někteří z vás budou pamatovat bodyček Antonína Stavjani, který nechal proletět vzduchem po učebnicovém bodyčeku hvězdu NHL Erica Lindrose.

Hit

Nebudeme psát o oblíbené písničce hokejistů. Hit je - Srážka. Statistici v NHL evidují i „hity“. Čeští ani slovenští hráči ve fyzickém kontaktu nevynikají. V počtu srážek byl na začátku prosince v lize nejvýš 66. Sobotka (BOS, 51 hitů v 17 utkáních). Na 79. místě byl Chára (BOS, 46/26) a 84. Hanzal (PHO, 45/26). V posledních letech počet bodyčeků i jejich tvrdost stoupá. Stejně jako na buly mají týmy i na hity své specialisty.

Butterfly (Motýlek)

Kdepak, nezabloudili jsme do přírodopisu. Motýla totiž tak trochu připomíná brankář, když padne do rozkleku a horní část branky vykrývá lapačkou a vyrážečkou. Butterfly je tedy gólmanský styl, který v 60. letech začal nahrazovat „standup style“, při němž brankáři zůstávali co nejčastěji stát, a snažili se přitom vykrýt soupeři střelecký úhel.

Semafor

Stůj, pozor, volno... Tak tohle v hokejové terminologii vůbec nehledejte! Semafor patří k nejvýraznějším zákrokům hokejového brankáře, kdy po zachycení kotouče lapačkou, brankář efektně máchne rukou. Často tento pohyb přichází s prodlevou po zachycení puku.

Jesle

Situace, kdy hráčovi projde puk mezi nohy. Tento trik používají hráči pro oblafnutí soupeře. Jesle ne vždy vyjdou, ale když vyjdou je z toho většinou branková šance.

Five hole (pátá díra)

Díra číslo pět? Ano, jednička a dvojka jsou horní rohy branky, trojka a čtyřka jsou v její dolní části. Pátá díra se střelci otevírá v okamžiku, kdy gólman padá do rozkleku, a nachází se mezi jeho nohama. V našich krajích se ráně mezi betony říká „jesle“ nebo „housle“, v zámoří se mluví o five hole.

Shutout (vychytaná nula)

Když brankář nepustí v zápase ani jeden gól.Pokud se gólmani jednoho mužstva v průběhu utkání střídají a ani jeden z nich neinkasuje, pak „shutout“ sdílejí společně. Jakub Neužil vychytal v minulé sezoně 3 shutouty. Nejlepší v celé lize byl Filip Novotný s 11 čistými konty.

Power forward (silový útočník)

Někdy se tento termín překládá jako „silový útočník“. Power forward bývá pro kouče pokladem: umí si díky svým fyzickým přednostem udělat prostor kolem brankoviště, málokdo ho odtlačí nebo obere o puk. K tomu mívá pohotové ruce, jimiž doráží a tečuje střely spoluhráčů.

Eating the puck (sežrat puk)

Občas se hokejista obětuje, aby zachránil svůj tým. Nemusí přitom zrovna „sežrat“ kus tvrdé černé gumy. Tohle slovní spojení se používá pro situaci, při níž hráč (většinou obránce) v držení kotouče u mantinelu snese i tvrdý hit od napadajícího protivníka a ochrání puk za každou cenu, aby ho nepustil do šance.

Buzzer beater (gól se sirénou)

Gól, který padl těsně před sirénou, která ukončuje třetinu. Dřív panovaly spory o tom, zda puk přešel brankovou čáru včas, či nikoliv. V moderní době se podobné situace řeší s pomocí videa.

Beer league (Pivní liga)

Není to soutěž v pití piva, nýbrž označení pro rekreační hokejovou ligu.

Sdílej stránku!


Aktuality

8.12.2018

Změny v kádru

Do dnešního utkání v Benátkách bohužel nenastoupí Jan Starý a Lukáš Žálčík, kteří bojují s virovým onemocněním. Díky tomu odehraje své první utkání v Chance lize nadějný 19-letý útočník Zlína Sebastian Fajkus.

1.12.2018

Změny v kádru

Dušan Žovinec se vrací po krátké anabázi ve Frýdku do Prostějova formou hostování do konce sezony. Dalším hráčem, který nově oblékne dres Jestřábů je Vojtěch Dobiáš. Tento mladý útočník bude v Prostějově na střídavé starty ze Zlína. Zároveň s příchodem Dušana Žovince Jestřáby opouští Michael Foltýn. Děkujeme za odvedené služby a přejeme ať se mu v novém působišti daří.

30.11.2018

Ztracená permanentka

Na posledním utkání se v našem kotli našla permanentka. Kdo tu svoji postrádá, prosím ozvěte se na tel. kontakt 774840484 nebo se pro ni stavte v kotli během domácího utkání s Porubou.

9.11.2018

Všechno nejlepší Kubo!

Jakub "Kubánec" Neužil dnes slaví 24 narozeniny. Za celý klub LHK Jestřábi Prostějov přejeme hodně štěstí, zdraví a ať si tě najde každý puk, který poletí na bránu!


ARCHIV AKTUALIT

Góly

Asistence

Marek

Račuk

27 asistencí

Body

Zápasy

Lukáš

Luňák

34 zápasů

Úspěšnost

Jakub

Neužil

90,95% úspěšnost