lhk Jestřábi Prostějov
vítěz 2. ligy 2013/2014
„Ten tým se semkl a strašně mě překvapil. Vypadli jsme po boji a myslím, že odcházíme s hlavou nahoře," říká Jiří Vykoukal po konci sezony.

„Ten tým se semkl a strašně mě překvapil. Vypadli jsme po boji a myslím, že odcházíme s hlavou nahoře," říká Jiří Vykoukal po konci sezony.

Prostějov po nevyrovnaných výkonech v základní části přepnul v play-off na vyšší rychlost a až v sedmém zápase vypadl s favorizovaným Vsetínem 3:4 na zápasy. Sezonu hodnotí sportovní manažer a trenér Jiří Vykoukal, který během letošního ročníku musel řešit několik zapeklitých rébusů a nakonec byl jen krůček od dotáhnutí svého týmu do vysněného semifinále.

Trenére sezona 2018/2019 pro Jestřáby skončila ve čtvrtfinále, ve které jste prohráli po velké bitvě se Vsetínem 3:4 na zápasy. Cílem bylo semifinále. Berete sezonu jako úspěšnou nebo neúspěšnou?

Podíval bych se na to z několika pohledů a rozdělil bych ji na dvě části. Základní část byla taková rozporuplná. Nemyslím si, že byla tak dobrá jako ta minulá , ale zase mě osobně hodně naučila. Druhá část je play-off a to bylo fantastické. Ten tým se semkl a strašně mě překvapil. Byli bychom samozřejmě moc rádi, kdyby jsme se dostali do semifinále . Vypadli jsme po boji, ale myslím, že odcházíme s hlavou nahoře.

Vraťme se na začátek ročníku. Povedlo se vám složit tým, jaký jste si představoval?

Na začátku sezony panovala se složením spokojenost, akorát jsme věděli, že ten tým má jeden deficit a to je šířka týmu. Kompletní jsme vydrželi 13. kol a pak nám postupně vypadli klíčoví hráči a měli jsme problém. Teď už to můžu říct. Tomáš Divíšek má od září problémy s kyčlí a Marek Račuk hrál od prvního zranění ramene s injekcemi proti bolesti.

V základní části se střídaly výsledky jako na houpačce. Čím to bylo?

Spíš bych řekl, že první třetina soutěže nám vyšla podle předpokladů. Byli jsme kompletní a tým šlapal, jak jsme chtěli. Od zranění Marka Račuka se nám to začalo sypat a prakticky do konce sezony jsme to lepili. Byli tu zahraniční hráči a junioři z Pardubic, ze Zlína. Ty výkyvy byly zapříčiněny hlavně šířkou kádru. Je to spojené s rozpočtem, se kterým Prostějov operuje.

Tým se nedokázal v základní části prosazovat jako v předešlé sezoně v přesilovkách 17,22% a hra v oslabení 79,82% také nebyla ideální. Naopak v play-off se tým z Trabanta proměnil na Ferrari. Úspěšnost přesilovek kolem 25% a oslabení 90% byla ohromující. Máte pro to nějaké vysvětlení?

V první řadě nám odešel Honza Rudovský, který výborně doplňoval celou první přesilovkou a nám se ho nepodařilo nahradit. Před startem sezony jsme oslovili spoustu praváků, včetně Rudovského, ale všichni dali přednost jiným nabídkám. My jsme od začátku sezony nedokázali na přesilovce nic změnit a to byla hlavní příčina, proč jsme se neprosazovali. Co se týče oslabení, tak jsme dlouho hledali hráče, kteří by nám to odehráli. To se nám povedlo až v play-off, kdy jsme našli dvojice, které to neuvěřitelně odmakali. Hlavně musím vyzdvihnout Matouše Venkrbce, který odvedl neskutečnou práci.

Nyní pojďme k play-off. Říká se jí nová soutěž a v podání naší letky to tak vypadalo. Co stálo za proměnou týmu?

Pro mě samotného je to záhada. V průběhu sezony jsem měl z týmu rozporuplné pocity. Ovlivnil nás určitě odchod Tomáše Karpova v průběhu sezony. Tam se nám rozpadla první pětka a prakticky až po příchodu Lukáše Volfa se nám tým ustálil a začal šlapat. Na play-off jsme šli kompletní a začal jsem z týmu cítit obrovskou energii. V základní části hledáte tu cestu a je ideální pokud to v play-off přijde. V play-off tady byla neskutečná parta a škoda, že to skončilo v sedmém zápase.

S jakým nastavením šel tým na Vsetín?

My jsme šli do play-off s cílem Vsetín vyřadit a postoupit do semifinále. V době kdy Vsetín začal brečet do novin jsme je měli tam, kde jsme je chtěli mít a doufal jsem, že přes ně postoupíme. V sedmém zápase jsme ale udělali stejné chyby, které nás stály v sezoně spoustu zápasů.

První utkání bylo jednoznačně v režii Vsetína, ale od druhého zápasu to byla válka o každý centimetr ledu. Kde se brala síla vyrovnávat zápasy v posledních minutách utkání?

Nechcete mít konec sezony a v play-off jdete na krev. Spoustu kluků vystoupilo ze stínu základní části a začali tým táhnout. Na ně se začali nabalovat ostatní kluci a najednou hráli skvěle všichni.

Druhý zápas jsme ztratili v prodloužení po úžasném návratu do utkání (Jestřábi vyrovnali z 1:3 na 3:3 během poslední minuty), ale zápas pro sebe rozhodl gólem v prodloužení Vsetín. Jak těžké bylo motivovat tým do domácích zápasů?

Nemyslím si, že by to bylo tak těžké. Vsetín využil domácí výhody a na nás bylo, abychom dokázali srovnat v Prostějově.

Za stavu 1:3 na zápasy se hrálo páté utkání na Vsetíně a Jestřábi museli vyhrát, aby se udrželi v sérii. Jak jste viděl tento zápas?

Asi to byl jeden z nejlepších zápasů v sezoně, co se týče organizace hry. Všechno jsme podřídili jednomu plánu. Hrajete o bytí a nebytí a tam není kam couvnout. Náš tým ten zápas odřel a možná Vsetín se viděl za hranicemi čtvrtfinále. My jsme jim to svoji hrou překazili.

Po vyrovnání série v utkání, které měl Prostějov jasně pod kontrolou, se čtvrtfinále muselo rozhodnout až v posledním sedmém zápase. Jaké jsou tyto utkání z vašich zkušeností?

To jsou ty nejhezčí zápasy, není nic víc než sedmý zápas. Samozřejmě sedmý zápas finále by byl ještě hezčí, ale každý rozhodující zápas v play-off sérii je nádherný a zároveň nejtěžší.

Naše letka ho prohrála 2:6, jak ho hodnotíte s jednodenním odstupem?

Musím říct, že nás Vsetín neporazil, ale my jsme se porazili sami. Když jsem ten zápas zpětně viděl, tak jsme udělali chyby, které jsme dělali během sezony. To si v play-off a sedmém zápase nemůžete dovolit.

Už víte jestli budete pokračovat i na střídačce i příští sezonu?

To všechno bude záležet na jednání s generálním manažerem pane Luňákem.

Může klub z Prostějova reálně pomýšlet na postup do extraligy?

Obrovská nevýhoda je mládež. Všechny týmy mají v mládeži, kde brát. My se musíme pořád spoléhat na dohody s ostatními týmy a to je strašně složitá záležitost. Příští rok bude hrát Chance ligu ještě jeden tým, který sebere 20 hráčů. Skládání sestavy je rok od roku těžší. Při všech konstalacích hvězd, dostatku financí a při stálé formě všech hráčů Prostějov postoupit může.

Co říkáte na přímý postup v bojích o extraligu?

Samozřejmě si myslím, že je to dobře. Mohly být dvě varianty. Za mě mohla být varianta uzavření extraligy a dva roky po sobě by postoupil jeden tým. Soutěž mohla mít 16 účastníků a za dva roky by se týmy stabilizovaly a zavedl bych přímý postup a sestup. Situace je jiná a přímý sestup a postup bude hned. Pro týmy a hráče z první ligy, kde hraje hodně mladých hráčů je to dobře. Každý si musí uvědomit, že ti hráči končí v polovině února a další soutěžní zápas je čeká v září. To je strašně dlouhá doba. Soutěž se musí celkově natáhnout, aby končila v březnu, v dubnu a hráči byli co nejdéle na ledě.

Můžete nám už teď nastínit, jak probíhají jednání s hokejisty? Máme už někoho podepsaného?

Pár hráčů máme podepsaných. Na Jakuba Neužila jsme uplatnili opci a na čtyři roky jsme podepsali Petra Krejčího, který nás velice mile překvapil. Zbytek se bude odvíjet až po jednání s majitelem a samotnými hráči.

Sdílej stránku!


Aktuality

7.2.2020

Informace o marodce

Na marodce se po utkání s Frýdkem ocitl Lukáš Krejčík, který má vážné problémy s kolenem a vypadá to, že pro něj předčasně skončila letošní sezona. To samé platí i pro Kryštofa Ouřadu, který musel na operaci ramene.

27.1.2020

Změny v A-teamu

Jestřábi před uzavřením přestupového okna sáhli ke změnám na své soupisce.

Daniela Dvořáka v brankovišti nahradí Radek Haas, který přichází z Mladé Boleslavi. Sportovní manažer Jiří Vykoukal k této změně říká: "Po konzultaci s Hradcem Králové jsme se rozhodli Dana uvolnit, aby měl větší zápasové vytížení. Danovi děkujeme za jeho práci a přejeme mu do kariéry jen to nejlepší."

Radek Haas poslední sezony působil v mládežnických týmech Ässät U20 a v extralize debutoval letos, když dvakrát nastoupil za Mladou Boleslav.

Další posila přichází do útoku. Prostějov získal z Pardubic Michala Machače, který v dresu pardubického áčka naskočil do 22 utkání.

Borci vítejte v Prostějově!

15.1.2020

Stanovisko klubu

Rádi bychom se vyjádřili k dnešní žádosti Třebíče o přeložení zápasu. Za normálních okolností bychom soupeři vyhověli, ale podle předložené soupisky k utkání se domníváme, že k žádosti o odložení nebyl žádný důvod. I my se dlouhodobě potýkáme s marodkou a v dnešním utkání nám chybělo 5 hráčů základní sestavy kvůli chřipkové epidemii. V sestavě už minulé utkání chyběli Štůrala, Mrázek, Krejčí, Meidl a Novák. Tímto bereme celou záležitost za uzavřenou.

14.1.2020

Všechno nejlepší!

Dnes 14.1.2020 slaví své 34. narozeniny obránce jestřábí letky Jaroslav Mrázek. Mrázo, přejeme všechno nejlepší, pevné zdraví a ať se daří!


ARCHIV AKTUALIT

Góly

Asistence

Body

Zápasy

Úspěšnost