lhk Jestřábi Prostějov
vízěz 2. ligy 2013/2014
„Sice už máme naplněný rozpočet na hráče, ale stále se po očku koukáme po hráčích z extraligy," říká sportovní manažer Jiří Vykoukal v druhé části rozhovoru

„Sice už máme naplněný rozpočet na hráče, ale stále se po očku koukáme po hráčích z extraligy," říká sportovní manažer Jiří Vykoukal v druhé části rozhovoru

S Jiřím Vykoukalem se u žádného rozhovoru nenudíte. Je to člověk, který na sportovním poli dokázal prakticky vše a přitom jeho všeobecný rozhled sahá daleko za hranice sportu. Druhá půlka včerejšího rozhovoru se stáčí k jeho osobě a nechává nahlédnout do Bačova zákulisí.

Vy se aktivně věnujete mentálnímu koučinku. Pomáhá vám to ve vaší práci a pozorujete na sobě progres, jak získáváte zkušenosti?

To je věc, která mě naplňuje úplně nejvíc. Letos jsem sice absolvoval jen jeden seminář NLP, protože na další (Trenérský leadership), co jsem měl jet, jsem byl jediný účastník a musel se zrušit. Dále čerpám z knížek. Přes léto jsem toho hodně přečetl. Myslím si, že komunikace s hráči je základ. Musíte s týmem umět mluvit, přesvědčit je že to, co po nich chcete je správné. Musíte naplnit jejich touhy a umět je namotivovat. To je podstatná role trenéra v současné době.

Vraťme se ke knížkám. Čtete na toto téma raději odbornou literaturu nebo vás více zajímají biografie úspěšných manažerů?

Já čtu všechno, na co mám zrovna náladu Teď jsem četl výbornou knížku STAV MYSLI, další knížku BĚHEJ DOKUD MŮŽEŠ mám rozečtenou. Co mě nezajímá, jsou životopisy politiků. Když sáhnu po životopise, tak musí mít určitou návaznost na mou práci. Baví mě sportovní životopisy. Zjistit, jak sportovní manažer, trenér nebo hráč dokázal dojít až na vrchol. Z té knihy si třeba vezmu ve finále jen jeden odstavec, který se pak snažím aplikovat na sobě nebo na hráčích.

Jaký sportovní životopis byste doporučil přečíst našim fanouškům?

Když se bavím s mladýma klukama, tak těm hodně doporučuji ať si přečtou životopis Nadala nebo Agassiho. Je jednoduchá literatura, ale absolutní základ, co by měli přečíst. Moc se mi líbila knížka Alexe Fergusona MY AUTOBIOGRAPHY. Jak pracoval s hráči, jeho přístup k práci, a to kolik dokázal vychovat lídrů. Ti lídři se mu tam vyrojili během jeho působení a to by měl být základní měřítko trenéra, kolik dokáže vychovat takových hráčů. Životopis Mourinha jsem četl taky, ale ta knížka je spíše o jeho progresu, ctižádosti a jak člověk, který nikdy nehrál vrcholný fotbal, dokráčel na trenérský vrchol.

Co bylo v knížce Alexe Fergusona, pro vás jako manažera a trenéra (Alex Ferguson zastával v Manchesteru United dvojitou funkci jako JV) nejpodstatnější?

Já bych opět vypíchl to, jak pracoval s lídry. On tam měl bouřliváka Erika Cantonu, klidnější povahy Paula Scholese, Ryana Giggse a světové celebrity Davida Beckhama a Cristiana Ronalda. Všechny dokázal ukočírovat a dosáhnout s nimi úspěchu. Ještě bych zmínil jednotlivé pasáže o těchto hráčích. Ronalda všichni berou jako napomádovanou hvězdu, ale ve finále to byl borec, který ze stadionu odcházel, až údržbáři zhasli poslední světla. Tyto věci byly z té knížky, naprosto naplňující.

Nemůžu vynechat ani váš rozhovor pro internetový portál Bez frází. Tam jste otevřeně popsal svoji kariéru se všemi pády i vzestupy. Co vás kariéra hokejisty naučila a co se snažíte ze svých zkušeností předat hráčům?

Já se snažím těm klukům říct, že nežijeme úplně reálný život. Reálný život je trošku jiný. Myslím si, že naše práce se za rok skládá z pár hodin v zápase, kdy musíte předvést to, co na tréninku natrénujete. Oproti člověkovi, který chodí do práce a musí odvádět svůj 100% výkon každý den, aby za to byl ohodnocen. Hokejisté v první lize mají o malinko nadstandardní podmínky oproti průměrnému platu pracujícího člověka. Takže je učím, ať si váží sportu, baví se, dělají to se zápalem a naplno. Na druhou stranu musí myslet i na den D až hokej skončí a přijde černá díra, kdy se budou rozmýšlet, co s životem dál. Musí být i na tuto variantu připraveni. S majitelem to máme jasně nastavené. GM chce za každých okolností vyhrát. Já chci samozřejmě také vyhrát, chci ty kluky posunout herně, ale zároveň i lidsky. Chtěl bych, aby si po kariéře mohli říct: měl jsem super kariéru, vyhrál jsem tohle a támhle to, ale jsem připravený na život, co přijde. Proto ten článek na Bez frází byl takhle otevřený. Vykládat o tom, jak jsem někde dával góly je hezké, ale jsem zastáncem toho, aby kluci věděli, že to není jen o hezkých gólech, ale o realitě, která po hokeji přijde.

Tohle je dlouhodobě palčivý problém sportovců. Sportem se jich zajistí jen velmi malé procento. Žijí přítomným okamžikem a nehledí dopředu, co se může stát. Dělá někdo něco proto, aby se jejich finanční gramotnost zlepšila?

Já to srovnám s Amerikou. Když jsem tam v devatenácti přišel, tak nás od prvního dne učili, jak se chovat, jíst, vystupovat, a nakládat s penězi. U nás je to pořád v plínkách. Dalo by se tomu věnovat mnohem víc. Na druhou stranu musím říct, že je spousta svazů, kteří se s tím něco snaží dělat. Vychovávají nejen sportovce, ale i dobré lidi. Na druhou stranu tohle musí vždycky vyjít z hráčů samotných. Vychovávají je rodiče, trenéři, ale někdy jim to můžete vykládat horem dolem, ale nakonec si daný jedinec musí sám zvolit cestu. Často se mi stává, že hráče pak potkáte ve čtyřiceti a on vám řekne tenkrát si měl pravdu, kdybych tě poslechl dřív mohlo to být jinak. V Česku v téhle problematice malinko zaostáváme, ale jsou náznaky, že by se to mohlo zlepšit.

Asi za měsíc odstartuje nová sezóna. Co se sportovnímu manažerovi honí hlavou?

Příprava zatím probíhá podle našich představ. Chceme tým dobře nachystat, aby hráči přesně věděli, co mají na ledě dělat. Aby si to užívali a byli nachystaní na start soutěže. Samozřejmě bych chtěl, aby se nám vyhnuli zranění.

Vy máte nadstandardní vztah s fanoušky. Plánujete s nimi opět nějakou besedu, posezení?

Tak nadstandardní. Já si vždycky říkám, že ten sport je pro fanoušky a musí se pro to udělat maximum. Letos bychom chtěli udělat se Štefanem Žigárdym přednášku rozhodčích. Sice jsem byl už třikrát odmítnutý, ale zase tam těma dveřma vlezu a uvidíme, co se povede domluvit. Je to pořád otevřené a chtěl bych, aby se to zrealizovalo. Bylo by to určitě pro fanoušky zajímavé. Konkrétní ukázky posuzování zákroků, sporných momentů a nových pravidel. Posezení s fanoušky byly fajn na začátku, kdy jich chodila plná hospoda, ale po poslední zkušenosti, kdy jich dorazilo jen 20, jsme se ji rozhodli před sezonou vynechat. Myslím si, že to má smysl dělat jen tehdy, když je kapacita naplněná.

Na závěr otázka, která zajímá naše fanoušky. Plánujete ještě do začátku sezony posílit hráčský kádr nebo budete doplňovat tým až v průběhu sezony podle aktuální potřeby?

Sice už máme naplněný rozpočet na hráče, ale stále se po očku koukáme po hráčích z extraligy, kteří se nevejdou do sestavy. Formou střídavých startů, by se u nás mohl někdo objevit. Velkým omezením je, že v extralize může do zápasu 19 hráčů, kdežto v první lize jen 17 + 2 hráči ročníku 99 a mladší.

Sdílej stránku!


Aktuality

18.2.2019

Akce retro dresů SKP

Už jen dva dny máte jedinečnou možnost získat speciální retro dresy týmu LHK Jestřábi Prostějov, ve kterých hokejisté nastoupili v rámci 36. kola Chance ligy v Českých Budějovicích. Barevná kombinace je inspirována prvními dresy prostějovských hockeyistů SK Prostějov. Více informací na internetové stránce Sportovní aukce.

15.2.2019

Omezení ve VIP

V zítřejším utkání bude uzavřen prostor VIP v místnosti, kde se dá sledovat utkání. Prostějovská firma GIENGER zde pořádá soukromou akci na podporu prostějovského klubu. Občerstvení a podávání nápojů u baru bude normálně přístupné pro majitele VIP karet. Děkujeme za pochopení.

30.1.2019

Jan Zdráhal do Pardubic

#34 Jan Zdráhal opouští prostějovskou letku a sezonu dohraje v týmu HC Dynamo Pardubice. Honzovi děkujeme za jeho odvedené služby a přejeme, ať se mu v Pardubicích daří!

9.1.2019

Jestřábi posilují obranu!

Na hostování do konce sezony přichází obránce Jakub Husa. Hráč extraligového Liberce vyniká fyzickými parametry 194 cm a 97 kg živé váhy. Za Bílé Tygry odehrál v extralize dvě utkání. Více času strávil na farmě v Benátkách, kde nastoupil do 116 zápasů. Vstřelil 13 branek a na 13 nahrál.


ARCHIV AKTUALIT

Góly

Asistence

Marek

Račuk

42 asistencí

Body

Zápasy

Lukáš

Luňák

54 zápasů

Úspěšnost

Jakub

Neužil

91,28% úspěšnost