lhk Jestřábi Prostějov
vízěz 2. ligy 2013/2014
„Kvalita hráčů musí jít vždycky dopředu. Vůbec bych se nebál ještě větší konkurence, která by posouvala kluky dopředu," říká sportovní manažer Jestřábů Jiří Vykoukal

„Kvalita hráčů musí jít vždycky dopředu. Vůbec bych se nebál ještě větší konkurence, která by posouvala kluky dopředu," říká sportovní manažer Jestřábů Jiří Vykoukal

Nová sezona se kvapem blíží a my Vám dnes přinášíme první polovinu rozhovoru se sportovním manažerem Jestřábů Jiřím Vykoukalem. "Bača" hodnotí své dosavadní působení u týmu v roli sportovního manažera a poodhaluje, jak se skládal tým na letošní sezonu. Zítra zveřejníme druhou část rozhovoru, kde JV odhalí, kde bere inspiraci a co ho v životě naplňuje.

Foto zdroj: Bez frází, Jana Mensatorová, Beny

Pane Vykoukal vrať mě se ještě k minulé sezoně. Jak těžké pro Vás bylo skloubit práci manažera a trenéra? A jak byste se ohodnotil? Povedlo se vám to, co jste si před sezonou předsevzal?

Skloubit obě funkce je časově náročné, ale výhodou je, že mám odpovědnost za ty hráče, které jsem si vybral. Nicméně ta práce tady s klukama a realizačním týmem mě naplňuje a baví. Navíc jsem u toho trošku omládl, takže jsem spokojený.

Prostějovské vedení v čele s vámi vypsalo jako cíl pro tuto sezonu semifinále Chance ligy. Povedlo se vám poskládat tým podle vašich představ?

Je to hodně o financích a o majiteli. V této době není jednoduché sehnat dostatečný budget na hráče, které by člověk chtěl. Vždycky by to mohlo být o malinko lepší, nemůžeme se spokojit s tím, jak to je. Kvalita hráčů musí jít vždycky dopředu. Vůbec bych se nebál ještě větší konkurence, která by posouvala kluky dopředu, ale musím říct, že ten letošní tým má svoji kvalitu.

Jak těžké bylo udržet hráče, kteří do našeho týmu přišli už minulou sezonu a díky dobrým výkonům o ně byl zájem?

Tím že jsou hráči vidět, hrají dobře a stabilně, tak ty telefonáty na jednotlivé kluky z extraligy jsou. Některým klukům tento zájem zamotá hlavu a nám se to stalo v některých případech a nějací odešli. Myslím si, že se je nakonec podařilo adekvátně nahradit. Ty jednání jsou vždycky dlouhé a složité. Všichni hráči by chtěli hrát o ligu výš, ale jak jim říkám musejí být nadstandardní hráči v první lize a od toho by se měli odpíchnout.

Je těžké z pozice prvoligového manažera jednat z extraligovými týmy?

Jak kdy, jak kde a za jakých okolností. Výhodou i nevýhodou je náš přestupní registrační řád. Výhoda je v tom, že díky úpravě přestupních pravidel u některých hráčů, se ani nemusíme s vedením bavit a hráče si vezmeme bez souhlasu na hostování. Nevýhodou stále je tabulkové odstupné, kdy při výběru dvou hráčů si raději vezmete o něco horšího hokejistu, za kterého nemusíte platit tabulkovou cenu. Nechcete platit takové peníze za hráče, který ještě není v extralize a neukázal, ale má šanci se vyhrát v první lize. Pak se k smůle těchto hokejistů stává, že díky tabulkám skončí v zapomnění a přitom se mohli prosadit. O kom ale nemáme žádný přehled, tak to jsou hráči z extraligy juniorů.

Foto zdroj: Bez frází, Jana Mensatorová, Beny

Jak si nové posily vybíráte?

Já s pomocí vedení, v rámci možností, hráč skautujeme. Snažíme se ty hráče vidět, získáváme o nich informace, což je takový ten základ. Na toto stačí pár telefonátů trenérům, jejich spoluhráčům a postupně si skládáte obraz toho hráče. Nehledáme jen speciálně hráče do ofenzivy, ale koukáme na jejich komplexnost, aby zvládali co nejvíce požadovaných aspektů. Hodně se dívám na statistiku plus/mínus. Je sice moc hezký, že útočník získá hodně bodů, ale když je k tomu hodně mínus, tak nad tím hodně přemýšlíme, jestli pomůžou týmu. U těch defenzivnějších naopak sledujeme, jestli k poctivé defenzivě jsou schopni pomoci i do útoku.

V našem týmu po odchodu Jana Rudovského a Aleše Holíka chybí pravák. Jedná vedení o příchodu hráče, který by tuto podmínku splňoval?

Samozřejmě nějaké praváky jsme měli vyhlédnuté, majitel hodně tlačil, abychom praváka získali. Nakonec jsme to vyřešili způsobem, že tady nebudeme brát praváka jenom proto, že je pravák. Ten hráč musí mít svoji kvalitu a jelikož jsme nikoho zatím nesehnali, tak holt se budeme muset popasovat s velkou výzvou, hrát všechno z levé strany.

Vy v Prostějově působíte na pozici sportovního manažera a trenéra. Co obnáší vaše práce manažera kromě hledání nových posil a vyjednávání o smlouvách?

Nad rámec skládání týmu, člověk musí řešit registrace pro hráče, smlouvy, jezdíte po svazových seminářích, aktivech a patří k tomu i hodně administrativy. Musíme mít vše tip ťop, abychom nepřišli o nějaké body. To papírování je otročina.

Dělat manažera je časově náročné. Kolik času trávíte na zimáku?

Celkem dost, ale příjemné na tom je, že si spoustu práce můžu udělat mimo zimák. Stačí mi jen připojení k internetu. Svaz přišel se spoustou dobrých věcí, skoro vše se dá řešit elektronicky. Nově svaz spustil novou aplikaci Coach manager, která mi usnadňuje tvorbu tréninků. Cvičení si můžu připravit doma a pak je jen překreslím do aplikace. Takže je to náročné, je to celodenní, ale spoustu věcí řeším, kde a kdy chci.

Co je psychicky náročnější z vašeho pohledu? Práce manažera nebo trenéra?

Určitě práce trenéra. Musíte tým dát dohromady, naučit systém, naučit hru v obranné a útočné třetině, založení atd. a ukočírovat dvacet lidí, aby vše fungovalo je velmi těžké.


Druhou část našeho rozhovoru najdete na našem webu už zítra...

Sdílej stránku!


Aktuality

8.12.2018

Změny v kádru

Do dnešního utkání v Benátkách bohužel nenastoupí Jan Starý a Lukáš Žálčík, kteří bojují s virovým onemocněním. Díky tomu odehraje své první utkání v Chance lize nadějný 19-letý útočník Zlína Sebastian Fajkus.

1.12.2018

Změny v kádru

Dušan Žovinec se vrací po krátké anabázi ve Frýdku do Prostějova formou hostování do konce sezony. Dalším hráčem, který nově oblékne dres Jestřábů je Vojtěch Dobiáš. Tento mladý útočník bude v Prostějově na střídavé starty ze Zlína. Zároveň s příchodem Dušana Žovince Jestřáby opouští Michael Foltýn. Děkujeme za odvedené služby a přejeme ať se mu v novém působišti daří.

30.11.2018

Ztracená permanentka

Na posledním utkání se v našem kotli našla permanentka. Kdo tu svoji postrádá, prosím ozvěte se na tel. kontakt 774840484 nebo se pro ni stavte v kotli během domácího utkání s Porubou.

9.11.2018

Všechno nejlepší Kubo!

Jakub "Kubánec" Neužil dnes slaví 24 narozeniny. Za celý klub LHK Jestřábi Prostějov přejeme hodně štěstí, zdraví a ať si tě najde každý puk, který poletí na bránu!


ARCHIV AKTUALIT

Góly

Asistence

Marek

Račuk

27 asistencí

Body

Zápasy

Lukáš

Luňák

34 zápasů

Úspěšnost

Jakub

Neužil

90,95% úspěšnost